İş Kazası Bildirimi - Serhat OSGB-OSGB-OSGB Serhat

OSGB Serhat
İçeriğe git
İş Kazası Bildirimi

İş kazası, farklı mevzuat ve kuruluşlara göre farklı  şekillerde tanımlanmıştır ancak tüm tanımların buluştuğu ortak nokta  çalışanların veya işyeri unsurlarının zarar gördüğü olumsuz olaylara iş  kazası denilmesidir. Türkiye’de ise kaza tanımının yanında 5510 Sayılı  Sosyal Sigortalar Kanunu ile hangi kazaların iş kazası olabileceği de  belirlenmiştir.
Bunlar bilindiği üzere aşağıdaki gibidir;
  • Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle,
  • Sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
  • 5510  sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş  mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
  • Sigortalıların,  işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi  sırasında meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da  ruhen özre uğratan,
olaylara iş kazası denir.

İş Kazası Bildirim Süresi

İş kazaları, meydana geldiği günden sonraki 3 iş günü  içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir. Yani pazartesi  günü olan bir iş kazası için perşembe günü gece yarısına kadar bildirim  yapılabilir.
İş kaza bildirimi süresini hesaplarken sadece iş  günleri dahil edilir. Yani cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri 3  günlük bildirim süresine dahil değildir.
İş kazası bildirimi  konusunda SGK Müdürlükleri sıklıkla bildirim süresini kazanın olduğu  günü de dahil ederek hesaplamakta ve ceza işlemi uygulamaktadır. Bu gibi  durumlarda 5510 Sayılı SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI  KANUNU’nun 13. Maddesi gerekçe göstererek itiraz edilebilir.
İş kazaları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda veya doğrudan başvurarak bildirim yapılabilir.

İş Kazası Bildirimi Nereye Yapılır ?

İş kazaları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda veya doğrudan müracaat ederek yazılı şekilde bildirim yapılabilir.

İş Kazası Bildirmeme Cezası

İşverenleriş, iş kazası bildirimlerini 3 iş günü içinde yapılmalıdır. Yapmamaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği iş kazası bildirmeme cezası uygulanır.  2021 yılı iş kazası bildirmeme cezası her geç bildirim başına asgari olarak 5.115 TL’dir. Ancak işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre uygulanacak idari para cezası tutarı farklılık gösterebilmektedir.
Ancak iş kazası bildirmeme cezası sadece idari para cezası ile  sınırlı değildir. SGK, iş kazası geçiren çalışan için yaptığı sağlık  harcamalarını ve bağladığı aylık ödemeleri de işverenlerden tahsil etme  yoluna gitmektedir.
Sağlık kuruluşlarının da iş kazalarını SGK’ya  bildirme zorunluluğu vardır. Bu nedenle işverenlerin bildirmediği iş  kazaları, SGK tarafından hastaneler aracılığı ile öğrenilmekte ve  işverenlere idari cezalar yansıtılmaktadır. Bu nedenle her türlü iş  kazası için mutlaka bildirim yapılmalıdır.

Hangi İş Kazaları İçin Bildirim Yapılmalıdır ?

İşyerinde veya iş yaparken meydana gelen ve çalışanı fiziken veya  ruhsal açıdan zarara uğratan her türlü olumsuz olay iş kazası olarak  değerlendirilir. Bu nedenle çalışan kazadan sonra işe devam etsin veya  etmesin her türlü olumsuz olay iş kazası olarak bildirilmelidir.
Burkulma,  incinme ve hatta kırık gibi bazı sağlık problemleri, olayın olduğu an  fark edilmeyip daha sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda çalışan  mesai saati dışında hastaneye gidip durumu anlattığında hastaneler iş  kazası olarak bildirim yapmaktadır. Bu gibi durumlarda idari para cezası  ve sağlık masrafları ile yüz yüze kalmamak için iş kazası bildirimi  yapılmalıdır.
Bunun yanında kişisel sağlık problemi olarak  değerlendirilebilen kalp krizi, beyin kanaması, ani bayılma veya sinir  krizi gibi rahatsızlıklar da iş kazası olarak bildirilmelidir.
İşveren  çevresi tarafında bu tür rahatsızlıkların iş ile ilgili olmadığı  düşünülüp iş kazası bildirimi yapılmamaktadır ancak bu tür olaylarda SGK  iş-iş kazası bağını kurmaktadır. Dolayısıyla işveren için bir sorun  teşkil etmemektedir.
Cevizli Mah. Tansel Cad. Yeşil Sokak
Adakule Rezidans No:4 D:5 MALTEPE/İST.
0216 441 96 94
0216 441 96 62 Fax
0549 710 37 00 Mobile
© Copyright Serhatosgb
İçeriğe dön